FB Promo
Ashleigh Barty(1), campioana la Australian Open | Victorie in doua seturi cu Danielle Collins(30), scor 6-3, 7-6(2)
Vizite: 2176
29 ianuarie 2022
Share |
Ashleigh Barty și-a respectat statutul de mare favorită și a devenit campioană la Australian Open. Lidera mondială i-a încântat pe fani cu jocul ei variat și a trecut de americanca Danielle Collins revenind de la 1-5 în setul secund, relateaza Hotnews.

După o oră și 27 de minute, Barty a învins-o pe Collins (30 WTA, cap de serie nr. 27), scor 6-3, 7-6(2). Este al treilea titlu de Grand Slam cucerit de lidera mondială (după Roland Garros 2019 și Wimbledon 2021).

• Barty nu a pierdut niciun set la Australian Open și devine prima sportivă din Australia care câștigă acest Grand Slam din 1978, de la Christine O’Neill.
  • Danielle Collins s-a aflat pentru prima oară într-o finală de Grand Slam.
  • Barty va primi un premiu de 2,875 de milioane de dolari australieni (1,82 de milioane de euro) și 2.000 de puncte WTA. Collins va încasa un premiu de 1,575 de milioane de dolari australieni (996.500 de euro) și 1.300 de puncte WTA (va urca până pe locul 10 în ierarhia mondială).