FB Promo
Simona Halep a debutat cu dreptul in noul sezon cu Ajla Tomljanovic (6-4, 7-5)| WTA Adelaide
Vizite: 62
14 ianuarie 2020
Share |

Simona Halep a debutat cu dreptul în noul sezon, victoria fiind prima obținută fără set cedat în confruntările cu Ajla Tomljanovic (6-4, 7-5). A fost nevoie de câte un on-court coaching în fiecare set pentru ca Simona să facă pasul decisiv. După un meci de o oră și 36 de minute, Halep a obținut biletul care să o ducă în sferturile turneului Premier de la Adelaide, relateaza HotNews.

La primul on-court coaching, Simona s-a plâns de faptul că a obosit și i-a spus lui Darren Cahill să îi transmită acest lucru lui Teo Cercel (preparatorul ei fizic). Ca aproape de fiecare dată, australianul a îndemnat-o la calm și i-a spus că este normal să nu se simtă chiar confortabil - este doar primul meci al sezonului.

Aici poți urmări un rezumat al partidei dintre Halep și Tomljanovic:

Ce a spus Halep la finalul partidei

"A fost un meci greu, cu siguranță. De fapt mă așteptam la asta pentru că am mai jucat de două ori împotriva ei și ambele partide au fost foarte grele. Sunt foarte fericită că am trecut, este foarte important să câștigi primul meci al anului. Am muncit din greu și sunt foarte fericită de victorie.

Întodeauna este dificil primul meci. Chiar dacă te antrenezi din greu săptămâni la rând nu e ca atunci când joci meciuri oficiale, așa că este dificil să intri pe teren și să fii conectrată la fiecare punct pe care îl joci.

Am fost un pic obosită în setul al doilea, dar este normal, voi încerca să mă recuperez pentru următorul meci și să joc cel mai bun tenis. Voi merge la spa, la masaj și mă voi relaxa în camera mea. Sunt și eu un fan al lui Darren, este frumos să-l am în echipa mea din nou, lucrăm deja de patru ani și vreau să-i mulțumesc că este de partea mea.

Sfaturile lui m-au ajutat cu adevărat azi, îți mulțumesc <D>! Să joc aici, în orșaul lui natal este foarte frumos și vreau să vă mulțumesc tuturor că ați venit și mă faceți să mă simt aici ca la a doua mea casă. Sunt o mare susținătoare a echipei Port Adelaide. Nu știu regulile, dar sunt o mare susținătoare a lor. Nu voi susține niciodată o altă echipă (n.r. - din Australia)" - Simona Halep, citată de News.ro.
  • În duelul din sferturi (va avea loc joi), Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Aryna Sabalenka (12 WTA, cap de serie numărul 6) și Bernarda Pera (70 WTA, venită din calificări).
  • Pentru calificarea în sferturi, Halep va primi 22.400 de dolari și 100 de puncte WTA.
  • Datorită victoriei de marți, Simona Halep va face încă o dată rocada cu Naomi Osaka și va urca începând de săptămâna viitoare pe locul trei al clasamentului WTA. Cu toate acestea, Halep va fi cap de serie numărul patru la Australian Open (primul Grand Slam al anului va avea loc în perioada 20 ianuarie - 2 februarie).
Sursa: HotNews