FB Promo
România a încheiat prezența la JO 2020 cu 4 medalii
Vizite: 488
8 august 2021
Ancuta Bodnar si Simona Radis au adus aurul pentru Romania la JO 2020
Ancuta Bodnar si Simona Radis au adus aurul pentru Romania la JO 2020
Foto: Ancuta Bodnar si Simona Radis au adus aurul pentru Romania la JO 2020
Share |

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuța Bodnar, Simona Geanina Radiș), și trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) și patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiță Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari), relatează Hotnews.

Zestrea României la Tokyo: o medalie de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuța Bodnar și Simona Radiș), și trei de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci - Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari și cel de dublu rame masculin - Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă).

Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2020

ATLETISM (10 sportivi)

Florentina Costina Iușco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)
Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)
Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)
Daniela Stanciu (săritura în înălțime): locul 18 (calificări)
Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)
Marius Iulian Cocioran (50 km marș): locul 24
Rareș Andrei Toader (aruncarea greutății): locul 26 (calificări)
Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6
Andrea Miklos (400 m): forfait
Mihăiță Alexandru Novac (aruncarea suliței): locul 12

BASCHET FEMININ 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve)

România (Ancuța Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Șipoș, Gabriela Irimia): locul 7
 
BOX (2)

Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5

CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)

Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrișor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6
Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiță Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2
Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheș, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
Dublu rame feminin (Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi): locul 9
Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2
Dublu vâsle - categorie ușoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6
Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuța Bodnar, Simona Geanina Radiș): locul 1
Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei
 
CICLISM
 
Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7
Eduard Michael Grosu (ciclism pe șosea): abandon
 
FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)
 
România (portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ștefan Târnovanu; fundași - Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Virgil Eugen Ghiță, Andrei Florin Rațiu, Florin Ștefan, Alexandru Ștefan Pașcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocași - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanți - Andrei Sîntean, George Dănuț Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11
 
GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)
 
Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)
Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală
Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)
 
ÎNOT (4)
 
Robert Glință: 100 m spate - locul 8, 200 m spate - locul 26
Daniel Martin: 100 m spate - locul 38, 100 m fluture - locul 53
David Popovici: 200 m liber - locul 4, 100 m liber - locul 7, 50 m liber - locul 40
Bianca Andreea Costea: 50 m liber - locul 31, 100 m liber - locul 35
 

CANOE SPRINT (2)

Victor Mihalachi: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 21
Cătălin Chirilă: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 11

JUDO (3)

Andreea Ștefania Chițu (cat. 52 kg): locul 9
Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
Vladuț George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

LUPTE (5)

Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14
Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16
Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8
Albert Saritov (cat. 97 kg - libere): locul 14
Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - greco-romane): locul 12

SCRIMĂ (2)

Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2
Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

TENIS (3)

dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9
Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

TENIS DE MASĂ (4 + o rezervă)

România - feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5
Elizabeta Samara (simplu): locul 17
Bernadette Szocs (simplu): locul 17
Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5
Irina Ciobanu (rezervă)

TIR SPORTIV (1)

Laura Georgeta Ilie (pușcă aer comprimat, 10 m): locul 9

TIR CU ARCUL (1)

Mădălina Ștefania Amăistroaie: locul 33

TRIATLON (1)

Felix Pierre Duchampt: locul 36

Sursa: HotNews
Foto: Soenar Chamid / AFLO / Profimedia
Lasa un mesaj
Nume (obligatoriu)
Adresa ta de e-mail (aceasta nu va fi publicata)
Mesaj
Completeaza textul din imagine
Parteneri:
Centru de Limbi Moderne, cursuri si testare internationala, Servicii educationale de calitate. Proiecte sociale si programe de dezvoltare personala.
Language Center & Professional Training, Internet & Software Development Solutions, Multimedia Development, Audio & Video Production
INFOO Hosting, Register and Transfer Web Domain Names: .com .org .info .ro and more
Ofera informatii, consiliere, asistenta si raspunsuri la intrebari privind Uniunea Europeana in judetele Timis si Caras-Severin.
Centrul de Voluntariat Timisoara asigura comunitatii posibilitatea solutionarii problemelor prin intermediul voluntariatului.
YMCA Romania are ca scop dezvoltarea societatii contemporane prin formarea pozitiva a tinerilor, pentru consolidarea comunitatii.