Partida amicala: Rusia - Romania 1-0 | Ozdoev a adus victoria in prelungiri
Vizite: 1401
16 noiembrie 2016
Share |

Romania nu a reusit sa spele rusinea din confruntarea cu Polonia (scor 0-3), pierzand si meciul amical cu Rusia, scor 1-0. Jucatorii lui Christoph Daum au cedat la ultima faza a partidei de la Groznîi, cand Ozdoev a marcat dintr-o pozitie suspecta de offside. Romania se afla la al treilea meci fara gol marcat si la a doua infrangere consecutiva, dupa 0-0 cu Kazahstan si 0-3 cu Polonia, pe Arena Nationala, relateaza HotNews.

Prima ocazie a partidei de la Groznîi le-a apartinut gazdelor, insa Pantilimon a fost atent si a respins sutul lui Samedov (14'). La cinci minute distanta, portarul nostru a iesit gresit pe o centrare, dar Semenov nu a profitat de eroare si a reluat cu capul pe langa poarta. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut Romaniei. Gasit foarte bine de Andone, Rotariu a trimis peste poarta dintr-o pozitie ideala.

Rusia a reusit sa le puna probleme tricolorilor si in repriza secunda. In minutul 65, Pantilimon a intervenit foarte bine la un sut al lui Kokorin, dupa o greseala comisa de Sapunaru. Un moment controversat a avut loc in minutul 71, cand tricolorii au cerut penalty la un duel intre Andone si Semenov. Andone a fost tras de tricou la marginea careului, insa arbitrul Kulbakov a lasat jocul sa continue.

Rusii au dat lovitura pe final de meci, prin Ozdoev (90+3'). Acesta a profitat de apararea dezorganizata a Romaniei si a trimis in plasa o minge respinsa initial de Pantilimon. Reluarile au aratat ca jucatorul rus era in pozitie de offside.

Selectionerul Christoph Daum nu a profitat de acest amical pentru a-i trimite in teren pe jucatorii care au evoluat mai putin pentru nationala Romaniei. Tehnicianul german a facut prima schimbare in minutul 66, cand Filip i-a luat locul lui Latovlevici. Țîru si Nedelcu, aflati la debut, au intrat pe teren abia in minutele de prelungire ale meciului.

Romania va juca meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2018 cu Danemarca, pe 26 martie 2017.

Sursa: HotNews