FB Promo
FCSB 1-0 Lazio Roma | FCSB a avut o evolutie peste asteptari in prima mansa a 16-imilor Europa League
Vizite: 994
16 februarie 2018
Share |

FCSB a avut o evolutie peste asteptari in prima mansa a 16-imilor Europa League, reusind un rezultat care mentine intacte sansele la calificarea in faza urmatoare a competitiei: 1-0 in fata lui Lazio Roma, pe "Arena Nationala". Chiar daca diferenta valorica dintre cele doua grupari ramane una uriasa, elevii lui Dica au facut diferenta prin daruire si spirit de lupta. Victoria a venit gratie reusitei lui Harlem Gnohere (29'), la capatul unui contraatac de manual al ros-albastrilor. Finalul meciului a fost unul nebun, italienii atacand cu toate liniile, insa vicecampioana Romaniei a rezistat eroic, relateaza HotNews.

Inceputul meciului a fost marcat de multe greseli in ambele tabere. Norocul ii putea surade FCSB-ului dupa 12 minute de la fluierul de start, cand Strakosha s-a ciocnit cu Luis Felipe si a scapat mingea. Portarul italienilor s-a redresat si Florin Tanse n-a reusit sa profite. De partea cealalta, Andrei Vlad (18 ani) a fost pus la incercare de mai multe ori de Milinkovic-Savic si Caicedo, dar s-a descurcat admirabil de fiecare data.

Dupa o jumatate de ora de joc, efortul vicecampioanei Romaniei a fost rasplatit: Gnohere a marcat in urma unui contraatac perfect. Budescu a pasat decisiv pentru jucatorul francez, care l-a invins pe Strakosha cu un sut de la 11 metri.

In repriza secunda, Inzaghi a fortat cu Immobile si Felipe Anderson: au existat cateva minute de asediu la poarta lui Vlad, insa italienii n-au reusit sa trimita mingea in plasa. In minutul 69, Budescu putea majora avantajul gazdelor: a driblat tot ce i-a iesit in cale, dar si-a prelungit prea mult mingea si nu a mai putut trimite spre poarta.

Ratarea meciului i-a apartinut lui Lazio, cu sase minute inainte de finalul timpului regulamentar, cand Caceres si Basta au trecut milimetric pe langa gol. Ros-albastrii au reusit sa reziste ultimelor minute si au iesit cu fruntea sus dupa prima mansa cu Lazio. Partida de pe "Arena Nationala"s-a incheiat cu o victorie neasteptata pentru FCSB, dar calificarea se va decide in returul de pe "Stadio Olimpico", la 22 februarie.

Sursa: HotNews