FB Promo
Euro 2020, preliminarii: Spania calificata la turneul final | Romania 1-1 Norvegia la doar 4 minute de locul II in grupa
Vizite: 197
17 octombrie 2019
Share |

Aflată la patru minute distanță de o victorie foarte importantă și susținută din tribune de 30.000 de copii, naționala României a fost egalată după o fază reușită de rezervele lui Lars Lagerback. După o primă repriză în care Norvegia a avut posesia și un penalti ratat de Pușcaș, Mitriță (periculos și în prima parte a jocului) a deschis scorul după o acțiune individuală superbă. La Stockholm, Spania părea să îi ajute pe "tricolori" egalând-o pe Suedia în prelungiri (scor 1-1), însă Normann i-a centrat perfect lui Sorloth și Tătărușanu a fost învins cu o lovitură de cap, în minutul 90+2, relateaza HotNews.

Au marcat: Mitriță '62 / Sorloth '90+2.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu - Anton (Bordeianu '84), R. Marin - Deac, Stanciu, Mitriță (Nistor '79) - Pușcaș (Andone '63). Antrenor Cosmin Contra;

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen (Sorloth '46), Berge, Henriksen (Normann '81), Selnaes (Johnsen '67) - King, Odegaard. Antrenor Lars Lagerback.

Cartonașe galbene: Benzar '42, Nistor '80.

Meciul România vs Norvegia a fost arbitrat de o brigadă scoțiană. La centru a fost Bobby Madden, ajutat de David Roome și Sean Carr, în timp ce al patrulea oficial a fost Nicolas Walsh. Observator de arbitri a fost austriacul Robert Sedlacek.

Cum ne calificăm la CE 2020:

În aceste condiții, România este obligată să învingă Suedia (cu 1-0 sau la cel puțin două goluri diferență), pe Arena Națională, la 15 noiembrie, pentru a păstra șanse la calificare. De asemenea, echipa lui Contra trebuie să obțină cel puțin un egal, trei zile mai târziu, contra Spaniei, la Madrid, în varianta foarte probabilă în care Suedia se va impune contra Insulelor Feroe, în ultimul joc al grupei.

*La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Au rămas de disputat:

• 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45).