FB Promo
Cupa Davis, Piatra Neamt | Romania, victorie cu Luxemburg 4-1 | Marius Copil, Bogdan Borza, Horia Tecau si Florin Mergea invingatori
Vizite: 1179
4 februarie 2018
Cupa Davis, Piatra Neamt | Romania, victorie cu Luxemburg 4-1 | Marius Copil, Bogdan Borza,  Horia Tecau si Florin Mergea invingatori
Share |

In urma acestei victorii, tricolorii s-au calificat in turul II al Grupei a II-a a Zonei Europa/Africa a Cupei Davis.

Luxemburg  a condus cu 1-0 in disputa cu Romania din turul I al Grupei a II-a a Zonei Europa/Africa a Cupei Davis, dupa ce Ugo Nastasi a trecut de Nicolae Frunza, scor 7-6(5), 1-6, 6-3

Marius Copil l-a invins in doar 58 de minute pe Christophe Troll (23 ani, fara clasament), scor 6-3, 6-2, rezultat in urma caruia Romania e egalat situatia in meciul cu Luxemburg (1-1).

Romania a trecut in avantaj in disputa cu Luxemburg (2-1), dupa ce Horia Tecau si Florin Mergea au castigat partida jucata impotriva perechii Raphael Calzi/Robi Tholl. Meciul a curs intr-o singura directie, Horia si Florin castigand cu 6-0, 6-1, dupa doar 48 de minute.

Romania a castigat duelul cu Luxemburg (scor 3-1), punctul decisiv fiind adus de Marius Copil (94 ATP): 6-1, 6-1 cu Ugo Nastasi (fara clasament ATP). Marius a dominat cu autoritate o partida care a durat doar 51 de minute.

Bogdan Borza l-a invins, scor 6-3, 6-2, pe Christophe Tholl, in ultimul meci al intalnirii (Romania s-a impus la final cu 4-1).

In turul al doilea, Romania se va duela (pe 7 si 8 aprilie) cu invingatoarea partidei dintre Maroc si Georgia. Daca se vor impune marocanii, meciul va avea loc in Romania, iar daca va castiga Georgia va fi nevoie de o tragere la sorti pentru stabilirea tarii gazda a confruntarii.

A fost meciul de debut pentru Garbiel Trifu in functia de capitan nejucator al Romaniei, acesta venind in locul lui Andrei Pavel.

Anul trecut, Romania a retrogradat din Grupa I pentru prima oara dupa 1993, ca urmare a infrangerii din partida cu Israel, scor 0-5. Pentru a reveni in Grupa I, Romania mai trebuie sa treaca doua tururi.

Romania vs Luxemburg s-a disputat in "Sala Polivalenta" din Piatra Neamt.

Sursa: HotNews