FB Promo
CM 2018, preliminarii: Romania 0-3 Polonia | Locul 4 in grupa si riscam sa jucam cu portile inchise la urmatorul meci
Vizite: 1252
12 noiembrie 2016
Share |

Tricolorii au fost depasiti la toate capitolele de echipa Poloniei care s-a impus categoric, scor 3-0, in al patrulea meci al preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018. In urma acestui rezultat, Romania ocupa locul patru in grupa si si-a redus drastic sansele de calificare la turneul final din Rusia, relateaza HotNews.

Dupa victoria Armeniei cu Muntenegru (scor 3-2), Romania avea sansa sa fie lider in grupa, insa a fost depasita categoric de o echipa a Poloniei care a aratat o adevarata lectie de fotbal. Grosicki a deschis scorul in minutul 11, cu o executie desprinsa parca de pe PlayStation, in urma unei faze in care a trecut de cinci jucatori ai Romaniei.

Elevii lui Christoph Daum au inceput curajos repriza secunda, avand cateva minute foarte bune in careul polonezilor. Totusi, ofensiva tricolorilor nu a schimbat cu nimic soarta partidei. Tot Polonia a fost cea care a marcat. In minutul 84, Lewandowski l-a invins pe Tatarusanu cu un sut cu stangul din interiorul careului.

Ultimul gol a venit in urma unei lovituri de la 11 metri. Lewandowski a fost faultat in careu de Dragos Grigore si tot el a inscris de la punctul cu var. S-a vazut din plin diferenta dintre Romania si echipa lui Adam Nawalka. Tricolorii au fost total lipsiti de inspiratie, iar infrangerea a venit firesc.

Dupa 4 etape disputate in Grupa E, Romania e abia pe locul 4, la 5 puncte distanta de liderul Polonia. In aceste conditii, obiectivul nationalei noastre este unul singur, locul doi si calificarea la baraj.  Evolutia Romaniei din partida cu Polonia nu este insa deloc incurajatoare, tricolorii urmand sa sustina in martie un meci decisiv cu Danemarca.