Halep, invinsa la Eastbourne. Rateaza iar locul 1 mondial
Vizite: 1142
30 iunie 2017
Share |

Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 2, a ratat calificarea în semifinalele turneului de categorie Premier de la Eastbourne, după ce a fost învinsă, joi, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-1, de daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA și cap de serie numărul 6, releteaza Digi24.

Întâlnirea a început cu un ritm de meci demostrativ, căpătând pe parcurs tensiune și echilibru. Wozniacki petrecuse pe teren, joi, înaintea acestei partide, o oră și trei minute, în meciul cu Elena Vesnina, în timp ce Halep a stat o jumătate de oră în plus, cu Țvetana Pironkova. Doar două ore și un sfert a avut jucătoarea din Constanța între partida din optimi și cea din sferturi, din cauza unui program dereglat de ploaia care a căzut în ultimele zile la Eastbourne. Astfel, daneza a fost mai proaspătă la început, mai agresivă și mai precisă. De partea cealaltă. Halep a jucat relaxată, dar și-a "radicalizat" evoluția odată cu trecerea timpului. Nivelul jocului româncei a crescut constant, apropiindu-se de maximum și devenind principalul furnizor de spectacol pe arena centrală de la Devonshire Park. Din păcate pentru ea, energia a părăsit-o la fel de repede, în partea a doua a meciului, după ce a condus cu 7-5 și 3-0, apoi 4-2, în setul secund.

Sursa: Digi24