FB Promo
Simona Halep (6-2, 6-7(2), 6-0) Belinda Bencic in semifinala Madrid Open 2019 | Simona e la un meci distanta de locul 1 WTA
Vizite: 477
10 mai 2019
Share |

Update: Dacă scoatem din calcul setul al doilea (unul în care a avut o evoluție oscilantă, cu multe întrebări fără răspuns), Simona Halep a arătat împotriva arțăgoasei Belinda Bencic că este una dintre cele mai bune jucătoare din lume pe zgură. Decisivul a fost cireașa de pe tort, Simona impunându-se cu 6-0. Halep s-a calificat pentru a patra oară în finala de la Madrid (Premier Mandatory), iar dacă va ridica sâmbătă trofeul deasupra capului va reveni pe locul 1 în lume începând de săptămâna viitoare (6-2, 6-7(2), 6-0, după o oră și 57 de minute).

"Mă simt puțin obosită, pentru că a fost un meci intens, iar ea a jucat foarte rapid. După ce am pierdut al doilea set, m-am liniștit puțin și am deschis mai mult terenul, pentru că nu puteam domina meciul din spatele terenului, și am fost mai agresivă" - Simona Halep.

• Simona Halep va juca în finala de sâmbătă cu învingătoarea partidei dintre americanca Sloane Stephens, locul 8 WTA, și olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA.
  • Pentru calificarea în finală, Simona va primi 608.700 de euro și 650 de puncte WTA. Câștigătoarea trofeului va primi 1.202.520 de euro și 1.000 de puncte WTA.
  • Simona Halep a câștigat în 2017 și 2016 turneul organizat de Ion Țiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi (a fost eliminată de Karolina Pliskova). În 2014, Halep a jucat prima finală la Madrid Open, una pierdută în fața rusoaicei Maria Sharapova.
  • Dacă va câștiga sâmbătă trofeul de la Madrid, Halep va reveni pe locul întâi în clasamentul WTA (acolo unde se află în acest moment Naomi Osaka).
Halep vs Bencic:

2019, Madrid: 6-2, 6-7(2), 6-0 pentru Halep
2019, Dubai: 4-6, 6-4, 6-2 pentru Bencic
2015, Toronto: 7-6(5), 6-7(4), 3-0 pentru Bencic
2014, Wimbledon: 6-4, 6-1 pentru Halep.

Simona Halep, locul 3 mondial, va evolua contra jucătoarei elvețiene Belinda Bencic, locul 18 WTA, vineri, de la ora 15:30, în semifinale la Madrid Open, informează News.ro.

Meciul este al doilea de pe arena Manolo Santana, fiind precedat de întâlnirea dintre Novak Djokovici și Marin Cilic.

Halep și Bencic s-au întâlnit de trei ori, iar sportiva din Elveția conduce cu scorul de 2-1. În cel mai recent meci, Bencic a învins-o pe Halep, scor 4-6, 6-4, 6-2, în sferturi la Dubai, în februarie.
.
Bencic a învins-o pe Osaka. Halep poate reveni pe locul 1 WTA dacă va câștiga turneul.

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 7-5, pe australianca Ashleigh Barty, locul 9 WTA, calificându-se pentru a a patra oară în carieră în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid. Prin acest rezultat, Halep și-a asigurat revenirea pe locul 2 WTA.

Meciul cu Barty a fost primul test adevărat pentru Simona Halep la Madrid, iar românca l-a trecut cu brio. Învinsă la începutul anului, cu 6-4, 6-4, de jucătoarea australiană, la Sydney, Halep și-a luat o frumoasă revanșă, printr-un joc aproape de potențialul ei maxim. Atunci, românca nu era în cea mai bună condiție fizică, nici pe suprafața ei preferată și a fost dominată de Barty. Acum, Halep a fost cea care a controlat jocul, cea care a dictat ritmul partidei.

Românca a servit bine, a jucat inteligent, speculând punctele slabe ale adversarei, a plimbat-o cu lovituri pe marginile terenului și i-a făcut rivalei puține cadouri, câștigând a treia partidă din patru întâlniri cu Barty.

Anterior Simona Halep  a învins-o pe jucătoarea Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA, scor 6-0, 6-0, în doar 44 de minute.

Sursa: Digi24