FB Promo
Simona Halep, Sorana Cirstea, Mihaela Buzarnescu calificate in turul doi la Madrid
Vizite: 441
5 mai 2019
Share |

Simona Halep a avut un prim set fantastic contra jucătoarei Margarita Gasparyan (Rusia, 65 WTA), numărul trei mondial administrându-i adversarei un bagel (6-0). Deși au mai apărut și erorile, Halep a rămas la un nivel înalt până la 5-2 în manșa a doua, moment din care rusoaica a profitat de unele alegeri mai puțin inspirate ale Simonei (s-a ajuns la 5-4). Halep a reușit însă să evite complicațiile și să închidă partida după o oră și 14 minute, scor 6-0, 6-4, obținând astfel biletul pentru turul doi de la Madrid.

• În turul doi de la Madrid, Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre americanca Alison Riske (49 WTA) și britanica Johanna Konta (47 WTA).
  • Simona Halep va primi 42.220 de euro și 65 de puncte pentru calificarea în turul doi de la Madrid.
  • În urmă cu an de zile, Halep a ajuns până în sferturi la Caja Magica, fiind eliminată de Karolina Pliskova.

Sorana Cîrstea (93 WTA) s-a calificat în turul secund al turneului Premier Mandatory de la Madrid, după ce a trecut de Madison Keys, favorita nr. 13, scor 3-6, 6-4, 6-1. Cele trei seturi au durat o oră și 45 de minute.

După un start de meci neconvingător (Sorana nu a reușit să câștige pe serviciul adversarei și și-a pierdut de două ori serviciul în primul set), jucătoarea noastră a servit din ce în ce mai bine (de la 43% cu primul serviciu în prima parte, a ajuns până la 64% în decisiv), a câștigat un set secund în care a salvat șase din șapte oportunități de break ale adversarei și s-a impus fără prea mari probleme într-un decisiv pe care l-a dominat de la un capăt la celălalt.

În turul următor, Cîrstea se va duela cu Caroline Garcia (22 WTA), după ce jucătoarea din Franța a trecut de taiwaneza Su-Wei Hsieh, scor 7-5, 6-2, într-o oră și 29 de minute de joc. Franțuzoaica a câștigat singura confruntare directă cu Sorana, scor 6-2, (4)6-7, 6-4, la Toronto, în 2017.

Sorana și-a asigurat un cec în valoare de 42.220 de euro și 65 de puncte în clasamentul WTA.

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) a făcut un meci perfect în fața Ajlei Tomljanovic (43 WTA, Australia), s-a impus cu 6-3, 6-2, după o oră și 13 minute de joc și s-a calificat în turul secund al competiției de la Madrid.

Miki a servit excepțional pe toată durata partidei (australianca nu a avut minge de break), a făcut șapte ași, a returnat la fel de bine (trei break-uri) și a avut o evoluție care a amintit de perioada bună de anul trecut (înaintea accidentării de la Rogers Cup).

În turul următor, Buzărnescu se va duela cu Anastasija Sevastova (13 WTA), care a trecut în trei seturi de belgianca Kirsten Flipkens (59 WTA), scor 0-6, 6-3, 6-2. Aceasta va fi prima partidă dintre Mihaela și letona în vârstă de 29 de ani.

Pentru calificarea în turul secund, Mihaela Buzărnescu și-a asigurat un premiu în valoare de 42.220 de euro și 65 de puncte în clasamentul WTA.

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.