FB Promo
Franta a castigat al doilea titlu mondial din istorie (1998) , dupa ce a invins Croatia cu 4-2 | Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018
Vizite: 1110
15 iulie 2018
Share |

Festivitatea de premiere a avut  loc în ploaie la Moscova. Au fost acordate premii celor mai buni fotbaliști de la Mondial. Câștigătorii și învinșii au fost felicitați de președintele Rusiei, Vladmir Putin, de președintele Franței, Emmanuel Macron și de președinta Croației, Kolinda Grabar-Kitarović.

Franța a câștigat al doilea titlu mondial din istorie, la exact 20  după cel al generației lui Zidane și Deschamps, antrenorul care devine al treilea om din istorie campion mondial atât ca jucător, cât și ca tehnician.

Croații au avut inițiativa în startul finalei, cu Perisici în prim plan. În primele 10 minute, francezii abia dacă au trecut de centrul terenului, iar Mbappe a fost nevoit să intervină decisiv în propriul careu la pătrunderea lui Strinic.

După un prim sfert de oră în care "cocoșii galici" au jucat la așteptare, Mbappe a ajuns și în careul advers, dar Strinici a rezolvat faza.

În minutul 18, Griezmann a obținut ușor o lovitură liberă. Tot el a executat, iar din centrarea sa, Mandzukici a trimis în proprie poartă și Franța deschidea scorul!

Doar 10 minute a rezistat avantajul francezilor, pentru că Perisici a adus egalarea cu un șut superb din interiorul careului.

Meciul s-a aprins și francezii au cerut penalty la un henț comis de Perisici. După consultarea arbirtrajului video, centralul argentinian Nestor Pitana a arătat centrul cu var, iar Griezmann a transformat fără emoții pentru 2-1!

Repriza secundă a început cu o mare ocazie a croaților, la șutul lui Ante Rebic, respins fantastic de Lloris. Apoi Mbappe a ieșit la rampă cu o acțiune în stilul caracteristic. Același Mbappe a creat și faza din care Pogba a marcat cu stângul golul de 3-1!

Kylian Mbappe, atacantul de 19 ani, și-a continuat recitalul cu un șut superb din afara careului, iar Subasici a fost nevoit să scoată pentru a patra oară balonul din poartă!

Finala a continuat într-un ritm nebun, cu o gafă imensă a lui Lloris, care i-a dat ocazia lui Mandzukici să se revanșeze, și croații reduceau diferența, 4-2!