FB Promo
Euro 2020 | Insulele Feroe - Romania 0-3 | Joc anost al tricolorilor - Puscas, Mitrita si Keseru au marcat in ultimele 20 de minute
Vizite: 242
12 octombrie 2019
Alexandru Mitrita, primul gol pentru nationala Romaniei
Share |

Naționala de fotbal a României s-a chinuit mai bine de 70 de minute pentru a înscrie în fața reprezentativei Insulelor Feroe, pe arena Tórsvøllur din Tórshavn. Fără inspirație pe fazele de construcție, elevii lui Cosmin Contra au reușit să deblocheze tabela abia în minutul 74, prin George Pușcaș. Celelalte două goluri au venit în ultimele 11 minute de joc. Alexandru Mitriță (83') a înscris în premieră pentru naționala României și a pasat decisiv pentru reușita lui Claudiu Keșeru (90+4') din prelungiri, relateaza HotNews.

6. Feroe (3-23) 0 (+ un joc).

*La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Ce a spus Cosmin Contra

"E un rezultat bun, ne menține în cursa calificării, un rezultat pe care l-am obținut destul de greu, dar până la urmă sunt trei puncte meritate, din punctul meu de vedere, am dominat aproape întreg meciul. Avem destul de multe probleme în a crea ceva în fața unei echipe care se baricadează în apărare, eu cred că băieții au încercat până în ultimul moment și până la urmă am reușit trei goluri, ceea ce mă bucură enorm. Acum să ne pregătim pentru meciul cu Norvegia. Avem ceva probleme când întâlnim apărări supraaglomerate, nu creăm foarte mult în 25, 30 de metri și asta ne costă foarte mult. Am am avut șuturi de la distanță, dar niciunul care să pună în pericol poarta adversă.

Dar îi felicit pe pe băieți, pentru victoria obținută pe un teren foarte greu, în fața unei echipe care s-a baricadat în apărare. Am încercat să îi fac să fie lucizi, le-am spus la pauză că sigur vor cădea din punct de vedere fizic (n.r. - adversarii) și vom avea mai multe spații libere și vom avea mai multe ocazii de a înscrie și aceste ocazii au apărut și am înscris de trei ori. Am strigat tot timpul la băieți, să fie calmi, să aibă răbdare, pentru că de asta avem nevoie ca să desfacem o apărare așa de aglomerată, iar băieții au făcut ceea ce am zis.

Tătărușanu: "Este o victorie importantă, a fost un meci dificil, ne așteptam la asta"

"Este o victorie importantă, a fost un meci dificil, ne așteptam la asta. Bine că am reușit să plecăm cu cele trei puncte. A fost destul de dificil pe teren sintetic, dar cred că ne-am adaptat destul de repede la el. Sper să am aceeași evoluție și cu Norvegia ca în meciul cu Spania, doar că acum să câștigăm", a declarat Tătărușanu la Pro X.

Tătărușanu a vorbit și despre faptul că la meciul cu Norvegia, de marți, se vor afla numai copii în tribune. "Este pentru prima oară când sunt susținut doar de copii, cred că va fi frumos. Când eram copil, mama nu m-a lăsat la stadion, considera că era periculos. Este mult mai bine să jucăm cu copii decât cu scaunele goale", a mai spus el.

Sursa: HotNews