FB Promo
Champions League | CFR Cluj vs Slavia Praga 0-1, Ajax - remiza alba pe terenul lui Apoel Nicosia
Vizite: 221
21 august 2019
Share |

Marți au avut loc primele meciuri din play-off-ul Champions League la fotbal. CFR Cluj nu a putut repeta evoluțiile bune de până acum, campioana României fiind învinsă în Gruia (1-0) de Slavia Praga. Ajax a plecat cu o remiză albă de pe terenul celor de la Apoel Nicosia, relatează Hotnews.

"Din păcate pentru noi, Țucudean a ratat două ocazii mari, Rondon a dat bară, Omrani a ratat penalty. În retur va fi mult mai greu. Ar fi o minune să ne calificăm, dar băieții ăștia sunt în stare de orice. Nu poți mereu să elimini mereu echipe mai bune ca tine. Golul primit a fost mult prea ușor... dacă marcau altfel, ziceam. A fost o pasă... eu așa gol n-am mai văzut. A fost un gol ca la tenis cu piciorul. Pe mine nu m-a surprins cu nimic Slavia în prima repriză. I-am studiat, știam că așa va fi. Ei au atacat la Chelsea din primul minut, cu Sevilla, cu Genk... Dar astăzi n-au avut o ocazie clară! Au dominat, dar n-au avut ocazii. Nu-mi aduc aminte un șut pe spațiul porții. E o echipă mai bună ca Celtic. Au jucat în sferturi de Europa League anul trecut... Trebuie să încercăm iar un miracol și să avem norocul pe care nu l-am avut astăzi" - Dan Petrescu, la Look Plus.

"Ei au marcat, noi nu am marcat. am avut ocazii multe, dar nu am fost inspirați la finalizare. Dacă eram inspirat să dau din prima la prima ocazie, puteam să marchez. Am avut multe ocazii, dar nu a venit golul. Știam ce ne așteaptă, că sunt jucători care ajung repede în careul nostru și aleargă foarte mult, dar cu toate astea puteam să marcăm cu ocaziile pe care le-am avut. Am avut doar meciuri grele până acum în toate tururile și cu siguranță vom face un meci bun, sperăm să întoarcem rezultatul" - George Țucudean, potrivit DigiSport.

Apoel Nicosia - Ajax Amsterdam 0-0
  • Mazraoui (Ajax) a fost fost eliminat în minutul 80;
  • La Ajax, Răzvan Marin a fost titular și a fost înlocuit în minutul 62. Românul a primit un cartonaș galben, în minutul 18.
LASK Linz - FC Bruges 0-1
Vanaken '10 (penalti)

Se vor disputa miercuri, de la ora 22:00

Dinamo Zagreb - Rosenborg
Young Boys Berna - Steaua Roșie Belgrad
Olympiacos Pireu - FK Krasnodar

Meciurile retur se vor disputa pe 27 și 28 august.

Învingătoarele din aceste duble manșe se vor califica în grupele Ligii Campionilor, iar învinsele în grupele Europa League.
Sursa: HotNews