Papa Francisc a ajuns, sâmbătă, în Iași, la Catedrala Sfânta Maria, Regină, unde peste 140.000 de pelerini l-au întâmpinat. Suveranul Pontif a sărutat pe frunte și a binecuvântat mai mulți copii bolnavi, relatează Digi 24
Peste 80.000 de persoane din întreaga lume au venit să participe, sâmbătă, la Sfânta Liturghie oficiată de Papa Francisc la sanctuarul marian de la Şumuleu Ciuc, acolo unde în fiecare an se desfăşoară cel mai mare pelerinaj catolic din Europa Centrală şi de Est.
La ora 17, Papa Francisc a ajuns la Catedrala Sfânta Maria, Regină, din Iași.
Suveranul Pontif a binecuvântat mai mulți oameni bolnavi aflați în Catedrală. Papa Francisc a dat jos lanțurile care delimitau zona în care stăteau bolnavii și bătrânii și, cu zâmbetul pe buze, a a dat mâna cu zeci de oameni.
După ce a dat mâna cu credincioșii, a urmat un moment de rugăciune al Suveranului Pontif.
Apoi Papa Francisc a pornit spre Palatul Culturii pentru o întâlnire mariană cu tinerii și familiile, cărora le va adresa cel de-al șaselea discurs al vizitei. La evenimentul de la Palatul Culturii va participa, de asemenea, și premierul.
Papa Francisc a mers apoi la Palatul Culturii din Iași, unde a ținut un discurs.