FB Promo
Fotbal Liga 2: Universitatea Cluj vs Ripensia Timisoara 2-3 | Draghici a adus victoria oaspetilor in minutul 90+8
Vizite: 278
27 aprilie 2019
Share |

Vineri, 26 aprilie, Ripensia UVT a învins cu scorul de 3-2, în deplasare, „U” Cluj, în etapa a 32-a a eșalonului secund. Confruntarea cu ardelenii poate fi catalogată, fără dubii, ca fiind meciul campionatului în Liga a II-a. Victoria bănățenilor nu poate fi pusă la îndoială, chiar dacă a fost obținută în minutul 6 al prelungirilor.

Roș-galbenii soseau la Cluj după o înfrângere suferită acasă în fața rivalei ASU Politehnica. De partea cealaltă, „U” venea după ce „îngropase lanterna” Brăila, cu un 8-0, obținut chiar în orașul port la Dunăre.

Meciul a început abrupt, cele două team-uri neavând timp să se studieze. Prima mare ocazie a aparținut timișorenilor. În minutul 13, Adrian Zaluschi a încercat să așeze balonul în fața porții, pentru Alexandru Popovici, dar Laszlo Sepsi a intuit traiectoria și a respins. În cealaltă jumătate de teren, Cristian Gavra a scăpat singur cu Horațiu Moldovan, dar a pasat în lateral pentru Norbert Janos, care a trimis pe lângă poartă. Ardelenii au deschis scorul în minutul 21. Iuliu Hațiegan a centrat în „gura” porții, de pe dreapta, iar Cristian Gavra a pus latul.

Egalarea a venit cinci minute mai târziu. Carol Taub a jucat rolul „iepurașului de Paști”, trimițând un balon prea încet propriului portar. Andrei Dumiter a profitat de eroare, l-a driblat pe Cosmin Dur-Bozoancă și a trimis în poarta goală. Până la pauză, Gueye Mansour (în două rânduri), Alexandru Popovici și Adrian Zaluschi au irosit patru mari șanse de a duce Ripensia UVT în avantaj.

În debutul părții secunde a întâlnirii, Mansour a ratat o nouă oportunitate. În minutul 48, vârful sengalez a scăpat singur spre poartă, dar a trimis alături. Dumiter, însă, n-a mai ratat ținta la cinci minute după reluare. Zaluschi a centrat excelent din banda dreapta, iar golgeterul Ripensiei a semnat al 9-lea său gol stagional.

Bucuria n-a durat mult, căci cinci minute mai târziu Hațiegan a egalat la doi. Dorin Goga a șutat de la marginea careului, Mihai Hecsko a respins din fața porții, dar echipierul „șepcilor roșii” a reluat apoi cu o lovitură de cap, pentru 2-2.

Golul izbândei ripensiste a venit în prelungiri. După o „triplă” ocazie irosită de clujeni (Goga – două șuturi – unul în bară și Hațiegan), bănățenii au înscris golul unei victorii meritate. În minutul 90+8, Adi Popa l-a deschis în adâncime pe Octavia Drăghici, iar Tavi l-a „executat” pe Dur-Bozoancă, ieșit în întâmpinare, cu un lob de la 25 de metri.

Iată și cele două formații care s-au înfruntat în „Vinerea Mare”, pe „Cluj Arena”:

„U” Cluj (antrenor Bogdan Lobonț): Dur-Bozoancă – Coman, Cordoș, Sepsi, Taub (’46, Pârvulescu) – Giurgiu, Greu (’54, Florescu) – Hațiegan, Goga (cpt.), Janos (’46, Berci) – Gavra.

Ripensia UVT (antrenor Alexandru Pelici): Moldovan – A. Popa, Hecsko, Apro, C. Toma (cpt.) – Burdeț, Stoi – Popovici (’90+6, Tînc), Zaluschi (’86, Drăghici), Dumiter – Mansour (’82, Anghelina).

Așadar, istoria a fost, încă o dată, de partea timișorenilor. A fost al 17-lea triumf, în cele 22 de jocuri. Patru dintrea acestea s-au încheiat cu remize.

Pentru „cârcotași”, aceia care cred că istoria nu mai are nicio relevanță în prezent, specificăm că după reînființarea Ripensiei, au avut loc 4 dueluri, soldate cu 3 victorii roș-galbene și un egal! A fost 2-1 în Cupa României (24 septembrie 2013), 5-1 (într-un amical desfășurat pe 16 februarie 2018), 3-2 acum și 1-1 (în tur, pe 18 octombrie 2018)!

Alexandru Pelici: „A fost un meci frumos, într-o zi de sărbătoare”

După triumful obținut pe „Cluj Arena”, antrenorul Ripensiei, Alexandru Pelici, a concluzionat: „A fost, probabil, unul dintre cele mai frumoase meciuri din Liga a II-a. Îmi felicit jucătorii pentru această victorie, din punctul meu de vedere, meritată. Am avut situații de gol bune și multe. Am reușit o victorie mare. A fost un meci frumos, într-o zi de sărbătoare, cu o atmosferă frumoasă, cu un fundal sonor senzațional asigurat de galeria celor de la «U». Îl felicit pe Bogdan Lobonț pentru ceea ce a făcut la Cluj și îi doresc mult succes în lupta pentru promovare. Trebuie să aibă putere să o ducă până la capăt. Pentru noi, aceste trei puncte sunt imense în lupta noastră pentru evitarea retrogradării. Veneam după o înfrângere, la fel cum am spus și atunci, probabil nemeritată cu ASU. Dar, după acest succes, am câștigat mult la capitolul imagine. Dedic această victorie, obținută în zi de sărbătoare, tuturor celor care fac parte din familia Ripensia. Totodată, în plan personal, vreau să dedic triumful colegului meu de la licența pro, Cristian Coroian, căruia îi transmit sărbători fericite, sănătate și recuperare cât mai grabnică”!

În următoarea etapă, cea de-a 33-a, Ripensia UVT va primi vizita celor de la Aerostar Băcău.

Sursa: Ripensia