FB Promo
Vizite: 2124
18 martie 2010
Share |

Timisoara castiga sec partida cu ultima clasata, Unirea Alba Iulia, administrandu-i 6 goluri si neavand emotii la nici o minge a oaspetilor.

Recital fara drept de apel! FC Timisoara - Unirea Alba Iulia 6-0

Partida de astazi punea fata in fata pe FC Timisoara, o echipa care avea nevoie de victorie pentru a mai echilibra balanta punctelor pierdute in partidele pierdute sau incheiate la egalitate pana acum (cele din urma, in numar de 9) si FC Unirea Alba Iulia, formatie care ocupa ultima pozitie in clasament.

Etapa trecuta, banatenii au remizat cu Unirea Urziceni, 0-0, iar Alba Iulia a pierdut cu 1-0 in compania Rapidului.

Timisoara decide meciul inca din primele 30 de minute ale partidei, cand tabela arata deja 3-0 pentru gazde si oaspetii nu reusisera  o minge periculoasa pe poarta. Slovacul Kozak, aflat  la primul sau gol in Liga 1, deschide scorul in minutul 17: sut la coltul lung al lui Goga, Cernea respinge in fata, de unde Kozak reia cu un voleu pentru 1-0. Cateva minute mai tarziu era deja 2-0: Sepsi centreaza perfect de pe stanga, iar Magera reia din mijlocul fundasilor oaspeti, fara drept de apel pentru Cernea. Magera realizeaza dubla in minutul 30, cand reia frumos o centrare de pe stanga, de la Mejia, ridicandu-se nestingherit chiar din mijlocul fundasilor Unirii si trimitand cu capul pentru un sec 3-0.

Repriza a doua a fost tot la discretia gazdelor. Mera duce scorul la 4-0 in minutul 51, trimitand cu capul din 10 metri, in urma unei centrari din corner primita de la Sepsi. Goga se inscrie si el pe lista marcatorilor, inscriind din cativa metri, pentru 5-0, dupa o combinatie cu Mansour. Timisoara controleaza jocul pana la sfarsit, insa nici o alta ocazie nu se concretizeaza pe tabela pana in ultimul minut, cand Mansour ridica scorul la 6-0, cu un sut la care Cernea ramane spectator. Scor final 6-0 si Timisoara urca pe pozitia a doua, la un punct in spatele liderului CFR Cluj.

Timisoara va juca etapa viitoare cu Astra Ploiesti, in deplasare, iar Unirea Alba Iulia va primi vizita Unirii Urziceni.

1-0, min 19: Kozak a inscris cu un sut plasat de la 12 metri, dupa ce, in prima faza, Cernea respinsese sutul lui Goga

2-0, min 25: Magera majoreaza avantajul gazdelor cu un sut din interiorul careului, dupa o centrare perfecta trimisa de Sepsi

3-0, min 32: Acelasi Magera reia perfect cu capul, din zece metri

4-0, min 53: Mera inscrie printr-o lovitura cu capul, din 12 metri, dupa un corner executat de Sepsi

5-0, min 71: Goga marcheaza din zece metri dupa o pasa venita de la Mansour

6-0, min 90: Mansour il invinge pe Cernea cu un sut printre picioare

FC Timisoara – Unirea Alba Iulia 6-0

Marcatori: Kozak ’17, Magera ’25, ’30, Mera ’51, Goga ’70, Mansour ‘90
Cartonase galbene: Sepsi ’35 / De Sousa ‘50

FC Timisoara: Taborda – Sepsi, Nibombe, Mera, Bonfim (Contra ’47) – Magera (Mansour ’59), Mejia, Alexa, Kozak (Fuchs ‘72) – Goga, Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau
Rezerve neutilizate: Pantilimon, Luchin, Ionescu, Curtean

Alba Iulia: Cernea – S.Radoi (Olah ’47), De Sousa, Vujadinovic, Bucurica – Balan, Dalbea (N. Varga ’64), Fl. Dan, Bruno – Jovanovic, Baltoi (Stancu ’76). Antrenor: Blaz Sliskovici
Rezerve neutilizate: Rotaru, Kanyuka, Poverlovici

Arbitri: Georgian Ionescu (Buzau). Asistenti: Vladimir Urzica (Piatra Neamt), Gero Szabo (Cluj Napoca). Rezerva: Catalin Popa (Pitesti)
Sursa: sport365